Ďalej Späť Obsah

4. Všeobecné informácie

Linuxconf napísal v Solucorp Jacques Gelinas (jacques@solucorp.qc.ca).

Komentáre a ohlásenie chýb sú akceptované emailom.

4.1 Klávesové skratky v textovom móde

Väčšina obrazoviek obsahuje tlačítko pomoci. Dostanete sa k nemu (teda vyvoláte pomoc) použitím klávesy TAB alebo priamo stlačením klávesy F1.

Niektoré polia doprevádza rozvinuteľný zoznam. Tieto polia sú identifikovateľné tým, že sa na ich pravej strane nachádza šípka ukazujúca dole. Vtedy môžete stlačiť klávesu cntl-X (súčasne klávesy Control a X) na aktiváciu rozvinutia zoznamu. Môžete urobiť výber, a buď ho potvrdiť s klávesou ENTER, alebo stláčaním klávesy TAB dosiahnuť tlačítko Ukončiť a jeho stlačením ignorovať výber.

Stlačenie funkčnej klávesy F3 uzavriete ľubovoľný dialóg bez zmeny nastavenia.

4.2 Ďaľšie klávesové skratky

Tu sú ďaľšie klávesové skratky použité v linuxconfe, avšak veľmi užitočné sú aj napr. pri práci v shelle. Všimnite si, že normálna klávesnica "PC modern" je podporovaná (klávesy Home, End, PageUp, PageDown, Del, BackSpace).

4.3 Ovládací prvok textová plocha

Ovládací prvok textová plocha je špeciálny, pretože zlučuje niekoľko riadkov. Môže byť použitý na úpravu textu, ktorý zaberá časť väčšiu, ako celá obrazovka. Použitie klávesových skratiek v textovom editore je mierne odlišné od klávesových skratiek používaných v dialógových oknách. V režime textového editora je používanie klavies ako TAB, ŠÍPKA_HORE, ŠÍPKA_DOLU, PAGE DOWN, PAGE UP a ostatné obvyklé. Tieto klávesy sú momentálne použité pre navigáciu medzi jednotlivými políčkami.

V grafickom rozhraní je obyčajne klávesa TAB rezervovaná na pohyb z jedného políčka na druhé. V textovom móde je použitá táto klávesa na pohyb z dialógovej plochy na ovládacie tlačítka. Použitie stratégie z grafického rozhrania neprinesie želaný efekt: pokiaľ sa napríklad jedná o 20 riadkový dialóg bolo by potrebné 20 krát stlačiť klávesu TAB. K riešeniu takéhoto prípadu nám veľmi pomôže myš.

Tu je niekoľko klavesových skratiek špecifických pre editačný režim na textovej ploche. Môžu byť použité popri obvyklých klavesových skratkách a sú veľmi užitočné pri nedokonalých terminálových emuláciach (ako napríklad niektorý nedokonalý telnetový softvér).


Ďalej Späť Obsah